Od 23 do 26 maja 2010 r. w Hotelu Uzdrowiskowym St. George w Kudowie-Zdroju obradowała XIII konferencja naukowo-techniczna z cyklu „Zarządzanie zasobami wodnymi w dorzeczu Odry”. Organizatorami konferencji były tradycyjnie Regionalne Zarządy Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, Gliwicach, Poznaniu i Szczecinie, Wydział Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej, Instytut Kształtowania i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej Oddział we Wrocławiu, Instytut Nauk Geologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego, Przedsiębiorstwo Geologiczne PROXIMA SA we Wrocławiu, Oddział Dolnośląski Państwowego Instytutu Geologicznego oraz Oddział Dolnośląski Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych. Patronat nad konferencją objęli Rafał Jurkowlaniec – Wojewoda Dolnośląski oraz Leszek Karwowski – Prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej.
W konferencji uczestniczyło 80 osób, w tym m.in. przedstawiciele wyższych uczelni, instytutów resortowych, administracji rządowej i samorządowej, wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska, przedsiębiorstw wodociągów i kanalizacji, firm projektowych, konsultingowych i wykonawczych.
Podczas 8 sesji tematycznych wysłuchano 25 wystąpień, które cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestników. Tematyka poszczególnych sesji obejmowała następujące zagadnienia:
- Doświadczenia we wdrażaniu Ramowej Dyrektywy Wodnej – I cykl planistyczny.
- Zarządzanie zasobami wodnymi.
- Wdrażanie Dyrektywy Powodziowej.
- Oczyszczanie ścieków i gospodarka osadami ściekowymi.
- Aspekty prawne, finansowe i ekologiczne.
Po kolejnych blokach tematycznych uczestnicy wymieniali poglądy i dyskutowali nie tylko na sali obrad, lecz także w kuluarach. Konferencja stanowiła forum dyskusyjne poświęcone prezentacji realizowanych obecnie prac naukowo-badawczych i projektowych oraz sprzyjała wymianie doświadczeń w ramach integracji ponadregionalnej i międzyinstytucjonalnej w dorzeczu Odry. Pełne teksty wygłoszonych referatów zostaną opublikowane jesienią w formie książkowej. W ramach sesji terenowej uczestnicy konferencji zwiedzili Błędne Skały – zespół bloków skalnych tworzący malowniczy labirynt typu miasto skalne, położony na skraju Skalniaka w Parku Narodowym Gór Stołowych. Wszyscy zadeklarowali udział w kolejnej XIV konferencji w 2012 r., która tradycyjnie odbędzie się w maju w którymś z dolnośląskich ośrodków górskich.
Photo album created with Web Album Generator